
U velikosti fotovoltaického systému je dobré vycházet z našich potřeb. Pokud nám ale i přesto během léta a slunných zimních dní nějaká elektřina zbyde, měli bychom si ji uložit. Co můžeme udělat?
- První a nejméně výhodnou možností je ji jen tak pustit do sítě za téměř nulovou výkupní cenu.
- Druhou možností je uložit si energii do “baterií”. Tímto způsobem si můžeme energii uschovat pro pozdější využití a mít možnost napájet běžné spotřebiče v době, kdy fotovoltaika nevytváří žádnou energii. Teoreticky si můžeme nabíjet i baterii elektromobilu. Pozor ale na to, že bude kapacita baterie u auta vždy násobně vyšší než kapacita baterií, do kterých jsme energii vložili. A také je důležité zmínit, že jsou pořizovací náklady na baterie “zatím” nejvyšší z celého fotovoltaického systému.
- Třetí možností je uložit energii “do vody”. Přebytečná elektřina předehřeje vodu v zásobníku a pokud máme dost energie, teplota může dosáhnout až 90 °C. Existuje možnost přímého nabití přes tzv. elektrické topné tyče, které fungují podobně jako “ponorný” vařič. Můžeme využít i tepelné čerpadlo, které přeměňuje elektrickou energii na tepelnou energii pro ohřev vody s výrazně vyšší účinností. V takovém případě je ale důležité správně zvolit střídač i software, aby vše dobře fungovalo.
Každá z uvedených možností znamená menší nebo větší investici. Když co nejvíc přizpůsobíme velikost fotovoltaického systému přímo našim potřebám, můžeme si ušetřit poměrně dost peněz.