
Nová výstavba rodinných domů se stejně jako ostatní objekty řídí stavebním zákonem. A našim požadavkům na velikost, tvar, funkčnost i finanční náročnost se snaží vyhovět architekti i projektanti. To vše samozřejmě v souladu s předpisy. Je ale dobré vědět, že to, co do stavby zakomponujeme během výstavby nás vyjde mnohem levněji než to, co bychom chtěli doplnit dodatečně.
Co si pod tím představit? Vše, co má u nového domu dopad na energetickou účinnost, energetickou náročnost nebo soběstačnost. Proto je vždy dobré předem myslet například na následující věci:
- Elektronicky řízená stínící technika oken – automaticky funguje na základě osvitu a venkovní teploty a je schopna udržet příjemné klima nejen uvnitř domu, ale také ušetřit peníze za topení nebo chlazení.
- Zelená střecha – perfektní způsob, jak doma udržet příjemné prostředí v létě i v zimě. A zároveň šetří peněženku. Hodí se ale jen pro ploché střechy a cena je ale oproti běžně prováděným střechám o něco málo vyšší.
- Chytrá domácnost – co takhle postavit chytrý dům, který si téměř vše obstará sám? V takovém případě je důležité myslet na specifická světla, kilometry kabelů a rozměrnou pojistkovou skříň. Jakmile se vše správně nastaví a naprogramuje, je výsledkem samostatně fungující dům včetně zabezpečení.
- Instalace nebo alespoň příprava pro FVE – důležitá věc, na kterou je třeba myslet již při plánování výstavby. Alespoň tak, že do střechy necháme udělat prostupy, které následně zaizolujeme. Je to lepší, než dělat prostupy dodatečně (vzniká velké riziko zatečení), nebo než vést kabely po fasádě (kvůli nevzhledným kabelům na zdi).
- Bateriové úložiště – má smysl mít baterie, když máme fotovoltaiku? Ano, pokud je pořizujeme pro využití běžných spotřebičů. Vyrobená elektřina se dá využít i dalším způsobem – například k předehřevu teplé vody. Baterie patří mezi náročné investice, zabírají místo a kvůli riziku hoření je třeba si dát pozor i na jejich umístění.
- Dobíjení elektromobilu